:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C całkowite zachmurzenie

Zdobyli umiejętności, poznali ludzi, dostali pracę

Dobiegł końca program, który pomaga odnaleźć się na rynku pracy młodym ludziom. „Akcja Aktywizacja - YEI”, bo o tym programie mowa, miała swoje uroczyste podsumowanie w ubiegłym tygodniu w siedzibie OHP w Szczecinku. Dziesięciu uczestników odebrało dyplomy, był też smaczny poczęstunek. Koordynatorzy i opiekunowie – Elżbieta Niepelt i Joanna Poźniak otrzymali podziękowania za wsparcie osób uczestniczących w projekcie. 


- 14 lipca uroczyście podsumowaliśmy projekt „Akcja Aktywizacja – YEI, realizowany przez Zachodniopomorską Wojewódzką Komendę OHP w Szczecinie w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych – mówi nam Elżbieta Niepelt, koordynator lokalny programu, komendant hufca OHP w Szczecinku. - Przypomnę, iż głównym celem projektu była poprawa sytuacji na rynku pracy osób objętych wsparciem, poprzez zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej oraz zdolności do zatrudnienia. W szczecineckim hufcu w okresie od 04 października 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. wsparciem w ramach projektu objętych zostało 10 osób w wieku 18-24 lat. 
Jak informuje Elżbieta Niepelt w tym czasie, młodzi ludzie uczestniczyli w następujących formach wsparcia, zarówno grupowych jak i indywidualnych: doradztwo zawodowe, zajęcia z psychologiem, warsztaty zapobiegania depresji, pośrednictwo pracy oraz warsztaty kreowania wizerunku połączone z usługą stylisty. Cztery uczestniczki brały udział w kursie na prawo jazdy kat. B. Ponadto cała grupa odbyła kursy zawodowe, a ostatnią formą wsparcia były trzymiesięczne staże zawodowe u lokalnych pracodawców, trwające od 01.04 do 30.06 tego roku.


- Udział w projekcie stworzył uczestnikom szansę zdobycia doświadczenia zawodowego i nabycia cennych umiejętności oraz wykorzystania wiedzy, którą uzyskali podczas kursów zawodowych – podkreśla Elżbieta Niepelt. - Dzięki stażom, młodzi ludzie zdobywali swoje pierwsze doświadczenie zawodowe, podnieśli poziom kompetencji, a tym samym poczucie własnej wartości. W czasie kursów i podczas stażów zawodowych otrzymywali stypendium szkoleniowe. Każdy z uczestników miał przydzielonego opiekuna z ramienia pracodawcy, a dodatkowo czuwali nad nimi opiekun grupy i koordynator lokalny z ramienia OHP.


- Podsumowując, można powiedzieć, że cel projektu został osiągnięty w wysokim stopniu – dodaje nasza rozmówczyni. - Siedmiu z dziesięciu uczestników projektu podpisało umowy o pracę z pracodawcami, u których odbywali staż. Jedna z uczestniczek otrzymała na okres próbny propozycję pracy w markecie, kolejna planuje prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a jedna aktywnie poszukuje pracy. Mamy nadzieję, że wykorzystując nabyte umiejętności praktyczne i społeczne w zakresie komunikacji interpersonalnej i autoprezentacji, wkrótce też podejmie pracę.
    To jednak nie koniec. Mówi Elżbieta Niepelt:  -Dwoje uczestników z uczestników, za zaoszczędzone pieniądze za staż, kupiło sobie auta – używane, ale jednak – dzięki czemu mogą bez problemu dojeżdżać do pracy do Szczecinka z takich miejscowości, jak Radacz czy Unemino. 

    - Naprawdę, warto było wziąć udział w projekcie. Zdobyłam pewne doświadczenie zawodowe i dzisiaj mam zatrudnienie – wyjawia jedna z uczestniczek. - Przełamałem wiele barier i uwierzyłem w siebie – dodaje druga. - Dzięki udziałowi w projekcie, mam prawo jazdy kat. B i nie martwię się w jaki sposób dojechać do oddalonego o ok. 30 km. Szczecinka. Prawo jazdy to podstawa podjęcia pracy mieszkając na terenie wiejskim – zaznacza z kolei jeden z młodych uczestników. - Poznałem fajnych ludzi, grupa bardzo się zintegrowała, dzisiaj utrzymujemy ze sobą kontakty, wspieramy się wzajemnie – dodaje kolejny.


ohp, szczecinek, praca, akcja aktywizacja - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się