:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C bezchmurnie

Zdrowe i soczyste – warzywa i owoce z przydomowej szklarni

zdrowie, Zdrowe soczyste warzywa owoce przydomowej szklarni - zdjęcie, fotografia

Zdrowsze niż ze sklepu

Warzywa i owoce na sklepowych półkach są zazwyczaj bardzo okazałe – dorodne, doskonale wykształcone, pięknie dojrzałe. Jednak bardzo często jest to skutkiem nawożenia oraz pryskania roślin mieszankami różnych chemikaliów, które przyspieszają wzrost i zapobiegają psuciu się roślin podczas transportu i długiego przechowywania. Kiedy uprawiamy rośliny samodzielnie, od podstaw wiemy o nich wszystko i mamy gwarancję tego, że są one ekologiczne i zdrowe. Poza tym  samodzielna uprawa warzyw i owoców jest zajęciem niezwykle absorbującym i przyjemnym, pielęgnacja roślin pomaga oderwać się od codziennych zajęć i stresów. Efektywną uprawę i zadowalające plony gwarantują popularne ostatnio szklarnie ogrodowe.

Zalety szklarni ogrodowych

Uprawa warzyw na otwartej przestrzeni bywa trudna, bowiem niektóre gatunki roślin potrzebują specyficznych, ściśle określonych warunków – konkretnej temperatury powietrza, nasłonecznienia, czy wilgotności podłoża. Szklarnie ogrodowe pozwalają na uzyskanie optymalnych i stabilnych warunków rozwoju. Zapewniają one odpowiednio wysoką temperaturę oraz chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, obfity deszcz, grad, czy przymrozek, które potrafią zniszczyć uprawę. Dzięki temu przedłużony jest okres wegetacyjny roślin – niektóre gatunki można wysiewać i sadzić już w połowie lutego, natomiast plony zbierać jeszcze późną jesienią. Szklarnia jest doskonałym miejscem do wysiewu nasion i produkcji sadzonek, nawet kiedy docelowo rośliny mają rozwijać się i owocować na otwartej przestrzeni.

Jakie rośliny uprawiać w szklarni?

Rośliny hodowane w szklarniach ogrodowych, z zapewnionym odpowiednim dostępem światła i ciepła, a odizolowane od szkodliwych warunków zewnętrznych mogą lepiej się rozwijać i osiągnąć pełniejszy smak. Są również lepiej wykształcone i często mają ładniejszy, głębszy kolor niż te same gatunki hodowane na otwartej przestrzeni. W szklarni szczególnie dobrze rozwijają się delikatne, ciepłolubne warzywa takie jak: pomidor, bakłażan, czy papryka. W szklarniach hoduje się również długie ogórki oraz sałatę. Tę ostatnią jednak lepiej wysiewać wczesną wiosną lub pod koniec lata, gdyż źle znosi bardzo wysokie temperatury. W szklarni hoduje się również owoce, na przykład truskawki, melony, czy arbuzy. Łatwo również zapewnić odpowiednie warunki cytrusom, więc posiadając szklarnię ogrodową możemy cieszyć się chociażby własnoręcznie wyhodowanymi cytrynami. W kontrolowanych, szklarniowych warunkach można też uprawiać zioła, takie jak bazylia, czy niezwykle oryginalna trawa cytrynowa, które wzbogacą smak wielu dań. W szklarni można hodować też ciepłolubne, egzotyczne rośliny, na przykład kaktusy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Domki drewniane Stimeo – produkcja i dystrybucja małej architektury działkowej i ogrodowej.

(ogłoszenie)

Zdrowe i soczyste – warzywa i owoce z przydomowej szklarni komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com