:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Ze swoimi filmami podróżują po świecie

Dzieci i młodzież, swoimi filmami podróżują świecie - zdjęcie, fotografia

Grupa uczniów działająca w szkolnym zespole „Akcja Animacja” w ZS STO ten rok niewątpliwie zapamięta na długo. Po wielu sukcesach na rozmaitych konkursach filmowych na całym świecie przyszła kolej na następne. Tym razem „Akcja Animacja” przez 11 dni gościła w Grecji.

Filip Aleksandrowicz, Antoni Małecki i Maciej Lemke – uczniowie działający w zespole od samego początku (czyli od czterech lat) – wzięli udział w Camera Zizano (festiwal dla młodych amatorów tworzących filmy), organizowanym równolegle z festiwalem dla profesjonalistów Olimpia International Film Festival for Children &Young People. Szczecineckiej młodzieży towarzyszyły – Jolanta Sierpińska, opiekun artystyczny zespołu i Małgorzata Kuszmar, nauczycielka i jednocześnie radna Rady Miasta.

Na Festiwal Camera wpłynęło ponad 1400 filmów z całego świata. Komisja selekcyjna zakwalifikowała do pokazów festiwalowych 130 filmów z Grecji, 85 filmów z Europy i 21 filmów z poza Europy. Wśród nich znalazły się także zrealizowane przez uczniów ze Szczecinka dwa filmy „Szczecineckie czarownice” oraz „Między dniem a nocą”. 

Wyjazd do Grecji to dla zespołu kolejna nagroda za ciężką pracę. Ale nie tylko. – Co nam dają takie wyjazdy? Jedziemy zobaczyć, jak inni robią filmy, chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o animacji, podpatrywać nowe techniki – mówi nam uczestnik wyprawy Filip Aleksandrowicz. – Zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć. Można też zawrzeć różne znajomości zagraniczne. Poznać się bliżej z ludźmi, którzy także robią filmy. Porównywać doświadczenia. Nawet to, że przez te wszystkie dni mogliśmy mówić tylko po angielsku, bardzo dużo nam dało. To również nauka – dodaje Maciej Lemke. 

- Każdego dnia uczyliśmy się czegoś nowego – podkreśla z kolei Antek Małecki. – Najpierw oglądaliśmy filmy amatorskie, potem były warsztaty, na koniec już sekcja filmów profesjonalnych. Nigdy nie jedziemy po nagrodę. Sam wyjazd już nią dla nas jest. 

Kiedy znowu będzie można usłyszeć o szczecineckiej „Akcji Animacji”? – Żartowaliśmy z jednym z nagrodzonych w Grecji twórców i w pewnym momencie pozwolił nam zrobić sobie zdjęcie z jego statuetką. Nagle pojawili się jacyś reporterzy i też wtedy zaczęli nam robić zdjęcia. To było dość zabawne. Ale jest taki przesąd, że jak na jakimś festiwalu zrobi się takie zdjęcie właśnie ze statuetką, to na następnym taką statuetkę się dostanie. Także na pewno do Grecji wrócimy – żartuje Maciej Lemke. 

- A tak na serio, przed nami Mice Festival w Hiszpanii – dodaje Antek Małecki. – Jeden z naszych filmów tez dostał tam nominację. Ale jak zwykle nie jedziemy po nagrodę. Fajnie, że w taki właśnie sposób możemy się czegoś nauczyć albo zainspirować. 

Warto nadmienić, że w trakcie festiwalu szczecineccy uczniowie pracowali również w kilkuosobowym zespole grecko-holendersko-polskim, tworząc  krótki film pokazany na zakończenie wydarzenia: https://youtu.be/0T7Su9CHOEk. Poza tym zwiedzili Ateny i okolice.

Ze swoimi filmami podróżują po świecie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com