:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Żeby pamiętali, kto tu rządzi. Krótka historia pomnika koło poczty
Temat Szczecinecki 26/05/2019 06:25

  Pierwszym wybudowanym po wojnie pomnikiem był obelisk w kształcie czworobocznego obelisku. Ustawiono dokładnie na osi głównego wejścia do Poczty nr 3 przy pl. Przyjaźni (teraz pl. Zesłańców Sybiru). Trzeba przyznać, że zbudowano go z dość tandetnych materiałów. Trzon wykonano z otynkowanej cegły, a na jego czterech bokach w obramowaniach znajdowały się wypisane odręcznie cyrylicą nazwiska żołnierzy Armii Czerwonej a wyżej umieszczona był płaskorzeźba – godło Związku Sowieckiego. Szczyt wieńczyła duża czerwona, wykonana ze stalowej blachy gwiazda. 

  Po zakończeniu wojny wszystkie poniemieckie pomniki zostały gruntownie rozebrane. Do dzisiaj pozostały po nich jedynie zdjęcia lub ich niewielkie fragmenty. Z najstarszego monumentu poświęconego poległym mieszkańcom Neustettina, stojącego niegdyś w parku na osi ul Parkowej, zachowały się jedynie dwie francuskie kolubryny z wojny francusko – niemieckiej w 1870 roku. „Parkowe” spiżowe działa zawłaszczyło wojsko. Zanim trafiły do muzeum w Bydgoszczy, przez kilka lat zdobiły główną bramę koszar przy ul. Kościuszki. 
  Do dzisiaj zachował się również niewielki fragment postumentu z pomnika Wilhelma I stojącego przed wojną w parku na miejscu niedawnego Ośrodka PTTK „Fala”. Nim umieszczono go w muzealnym ogródku, przez pół wieku obmywały go jeziorne fale.   
  Pierwszym wybudowanym po wojnie pomnikiem był obelisk w kształcie czworobocznego obelisku. Ustawiono dokładnie na osi głównego wejścia do Poczty nr 3 przy pl. Przyjaźni (teraz pl. Zesłańców Sybiru). Trzeba przyznać, że zbudowano go z dość tandetnych materiałów. Trzon wykonano z otynkowanej cegły, a na jego czterech bokach w obramowaniach znajdowały się wypisane odręcznie cyrylicą nazwiska żołnierzy Armii Czerwonej a wyżej umieszczona był płaskorzeźba – godło Związku Sowieckiego. Szczyt wieńczyła duża czerwona, wykonana ze stalowej blachy gwiazda. 


   W tym miejscu należałoby dodać, że po wojnie, tego rodzaju obelisków na terenie Pomorza powstało bardzo dużo. Wprawdzie budowali je Polacy, ale prawdziwymi ich autorami byli czerwonoarmiści. Miały nie tyle upamiętniać poległych, ile przypominać Polaczkom kto tu rządzi.

Tak też było i w Szczecinku. Interesujące w tym wszystkim jest to, że zdecydowano się na ustawienie z założenia niby nagrobnego pomnika nie na cmentarzu, a w centrum miasta.  
    - Pewnego dnia przyjechali do burmistrza Czupryniaka Ruscy – wspominał nieżyjący już Bolesław Grela  (Temat nr 88 z 1995 r.) – Powiedzieli, że koło poczty chcą postawić pomnik. Nie chcieliśmy się początkowo zgodzić, ale co mieliśmy do powiedzenia? Oni tu rządzili. Przyjechał jakiś starszyna z Bornego a z nim ze dwadzieścia samochodów. Uzgodnili. Pomnik budowali Polacy, ale robotami kierowali Rosjanie – przywieźli nawet materiał budowlany....
  Obelisk upamiętniał 25 czerwonoarmistów zmarłych w wyniku ran, chorób czy też tragicznych wypadków, które miały miejsce już po zakończeniu działań wojennych. W sumie na czterech bokach wypisano jedynie 19 nazwisk.

Przez dziesiątki lat nikt nie śmiał kwestionować tego, że pod pomnikiem nie leżą prochy żołnierzy. Przyznali to nawet sami Rosjanie. Tuż przed opuszczeniem naszego kraju w 1991 roku pomnik odnowili a płyciny z nazwiskami zostały zamalowane białą farbą.


 Wypada kilka słów napisać o samym placu oraz gmachu pocztowym, który oddano do użytku latem 1929 roku. Ze względu na zajmowaną działkę, ale także i swoją kubaturę budynek był znacznie większy od Poczty nr 1. Nie wiadomo z jakich powodów po wojnie przyjęła się nazwa „mała poczta”. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ta część miasta była wielkim placem budowy. Tuż obok powstał gamach Pestalozzischule – dzisiejszej SP-1, kościół katolicki, pierwsze budynki mieszkalne przy dopiero co wytyczonej dz. ul. Piłsudskiego i Mickiewicza a wtedy Bormbergerstrasse (Bydgoska) i Blücherstrasse. W tym też czasie prowokacyjnie znacznej części nowych ulic nadano nazwy polskich miast stąd ul. Toruńska, Bydgoska, Grudziądzka a także plac Poznański. Ten ostatni po wojnie z racji ustawionego w tym miejscu obelisku przezwano placem Przyjaźni, w domyśle przyjaźni polsko-sowieckiej, bo o innej mowy być nie mogło. Kilka lat temu plac Przyjaźni, który mimo już braku obelisku z czerwoną gwiazdą nadal wielu kojarzyło z ZSRR nazwano... placem Zesłańców Sybiru. 


  Trzeba przyznać, że z biegiem lat miejscowi przywykli do widoku obelisku z wielką czerwoną gwiazdą. Trzeba też przyznać, że racji swego położenia (blisko dworca kolejowego) symbol sowieckiej władzy najbardziej szokował przyjezdnych. Był jednocześnie przykrym wspomnieniem dla mieszkańców przedwojennych polskich kresów wschodnich, doświadczonych dwukrotnym „wyzwalaniem” przez żołnierzy noszących ten krwawy symbol na swoich czapkach. Wreszcie w czerwcu 1995 roku przy sprzeciwie postkomunistów, decyzją większości radnych, pomnik został zburzony. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się parking. 

Jerzy Gasiul 
  

Foto główne: Zdjęcie zrobione dokładnie 24 października 1948 roku. Właściciel zdjęcia Marian Sałustowicz na odwrocie napisał, że mieszka na górze, a pracuje na parterze. 

Reklama

pomnik poczta rosjanie armia czerwona - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-05-26 10:06:02

  Szkoda, że Redakcja nie podała nazwisk tych radnych, którzy sprzeciwili się rozebraniu tego straszydła czerwonej dominacji.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-26 10:07:32

  Wszystko sie zmienilo wokoło, tylko nie sam budynek coraz to wieksza rudera

 • Boję się że aż strach - niezalogowany 2019-05-26 10:58:43

  Pomnik skasowali i czym teraz dzieci straszyć przed komunizmem?

 • gość 2019-05-26 12:03:13

  a potrzebny nam ten ohydny hejnał grany codziennie o godzinie 12? Jest to jedynie zbędny hałas.

 • Hipcio Chrupcio - niezalogowany 2019-05-26 15:18:39

  Jeszcze jeden pomnik i będzie finoto.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"