:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Zgłębiają świadomość ekologiczną

temat.net: archiwum, Zgłębiają świadomość ekologiczną - zdjęcie, fotografia

Od niedzieli, 13 października w Szczecinku przebywa grupa 23 uczniów wraz z nauczycielami z Czech, Francji, Hiszpanii i Niemiec, którzy przyjechali do naszego miasta w ramach międzynarodowego projektu "Wasteland" LLP Comenius. Goście przyjechali na zaproszenie uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy – każdy z nich dostał swojego polskiego „opiekuna” u którego mieszka podczas wizyty. Głównym celem blisko tygodniowego spotkania jest opracowanie planu działania na drugi rok trwania projektu i przygotowanie się do marcowego wyjazdu szczecineckich uczniów do Czech. Celem głównym samego projektu jest poszerzanie świadomości ekologicznej i propagowanie zachowań ekologicznych wśród uczniów i rodziców, a w efekcie dotarcie do jak największej liczby mieszkańców naszego miasta.
- Jest to program realizowany w ramach międzynarodowego projektu, organizowanego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tylko jedna szkoła z naszego kraju może uczestniczyć w jednym takim projekcie. W Polsce w tym roku jest ponad 490 takich projektów i my jesteśmy jedną z tych szkół, która bierze udział. W naszym projekcie mamy partnerów z Czech, Francji , Niemiec i Hiszpanii – mówi Agnieszka Pietnoczka. - Projekt jest podzielony na dwa lata. W jednym projekcie skupiamy się na recyklingu, na gospodarowaniu odpadami, na tym, co się z tymi odpadami dzieje. Skupiamy się także na tym, żeby uświadomić uczniom i całej społeczności szkolnej oraz lokalnej że ludzie produkują za dużo odpadów przez co zanieczyszczamy nasze środowisko.

Podczas wizyty goście mieli okazję spotkać się w poniedziałek z burmistrzem Szczecinka, dziś natomiast (15.10) biorą udział w ciekawych warsztatach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu, odwiedzą także polskie morze. 

- Po obiedzie jedziemy nad morze, dlatego że każda z tych grup przyjechała z takiego miejsca w Europie, gdzie nie ma dostępu do morza. My więc chcemy pokazać im najładniejsze walory naszego regionu. Odwiedzimy Mielno, gdzie wybierzemy się na spacer po promenadzie oraz po plaży. Jutro z kolei odbędą się zajęcia, podczas których każda z grup, poprzez zabawę, będzie uczyła pozostałych swojego ojczystego języka – dodaje nasza rozmówczyni. – Dzieci, które do nas przyjechały, śpią u polskich rodzin. Rodzice naszych uczniów goszczą ich u siebie i opiekują się nimi za co bardzo chciałabym im podziękować. Dziękuję za ich ogromne zaangażowanie, bo bez ich wsparcia i pomocy wiele rzeczy by się zwyczajnie nie udało. 

Przypomnijmy, że z podobną wizytą uczniowie Gimnazjum nr 1 byli w listopadzie ubiegłego roku we Francji, a w maju pojechali do Niemiec. Już za kilka miesięcy – w marcu lub kwietniu, kolejna grupa naszych uczniów wybierze się do Czech, a następnie do Hiszpanii, gdzie odbędzie się oficjalne zakończenie projektu zwieńczone finałową wystawą. (mg)

 

Foto: Tomasz Czuk, rzecznik prasowy UM

Zgłębiają świadomość ekologiczną komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com