:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C lekkie zachmurzenie

Zima przyszła z ostrzeżeniem

Co prawda białego puchu nie jest jeszcze tak dużo, ale już dał o sobie znać kierowcom, którzy powinni zachować szczególną ostrożność. Zmienne temperatury, powodujące topnienie i ponowne zamarzanie warstwy śniegu, która znajduje się na chodnikach, utrudniają również piesze poruszanie się po polbrukowej kostce. Jednak śnieg w tym roku nie zaskoczył służb odpowiedzialnych za odśnieżanie.
- Praktycznie codziennie prowadzimy akcję odśnieżania miasta, zarówno w godzinach porannych, czyli od godz. 3 czy 4, jak i w godzinach popołudniowych. Z tego względu, że wczoraj popołudniu znów sypnęło śniegiem, prowadziliśmy akcję do godz. 22.30 i dziś już od godz. 3 na ulice znów wyjechały pługi i posypywarki. W tej chwili pracujemy praktycznie wszystkimi dostępnymi zasobami, czyli  i sprzętem, i osobami, które mogą w jakiś sposób wspomóc akcję. Nie ukrywam, że jest to dość trudny moment z tego względu, że większe opady śniegu pojawiły się w niedzielę, wobec czego wieczorem wykonaliśmy tylko niezbędne prace, ale oczywiście panujemy nad sytuacją. Natomiast takie kompleksowe prace, związane z przywróceniem wymaganego standardu, prowadzimy już od samego rana – informuje Tadeusz Chruściel, wiceprezes spółki PGK w Szczecinku.
Jak przyznaje nasz rozmówca, drogowcy nie spotkali się z większymi trudnościami podczas prac związanych z odśnieżaniem. Należy jednak pamiętać, że ulice, które znajdują się na obrzeżach miasta, realizowane sa w drugiej i trzeciej kolejności. - Najważniejszą rzeczą dla nas jest zawsze zapewnienie przejazdu głównych ciągów dróg powiatowych i miejskich. Czyli tu, gdzie dojeżdżają autobusy, gdzie ludzie muszą zdążyć do pracy czy do szkoły, gdzie również i służby typu karetka pogotowia czy straż pożarna muszą dotrzeć – Dodaje Tadeusz Chruściel.
Podobnie sytuacja wygląda na drogach powiatowych.
- Przyszła zima i warunki na drogach są trudne - mówi Włodzimierz Fil, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. - Na wszystkich drogach powiatowych mamy czwarty standard zimowego utrzymania dróg. Na terenie całego powiatu drogi są płużone. Choć oczywiście są także takie odcinki, na których jest śnieg. Takie zaśnieżone odcinki mogą się zdarzać, kiedy droga biegnie przy polach. Wówczas wiatr może nawiewać na nieosłonioną jezdnię więcej śniegu.
Włodzimierz Fil przyznaje, że choć prognozy pogodowe dla naszego terenu nie były zbyt optymistyczne, jak dotąd służbom nad przejezdnością dróg powiatowych udało się zapanować. - Większych zasp po nocnych opadach śniegu na szczęście nie ma - informuje dyrektor. - Jeśli się zdarzają, to są naprawdę sporadyczne. O tym, jak przedstawia się stan poszczególnych odcinków, można się dowiedzieć, korzystając z naszej strony internetowej http://www.powiat.szczecinek.pl/drogi/index.php. Dane umieszczone na stronie staramy się aktualizować codziennie po godzinie 7.00. Niestety, nie jest możliwe, abyśmy informowali o stanie wszystkich odcinków dróg powiatowych. Trzeba także zaznaczyć, że są tam zamieszczane  tylko informacje ogólne. 
Większych problemów związanych z atakiem zimy, nie mają również strażacy. W nocy z niedzieli na poniedziałek (9/10.12) nasi strażacy nie podejmowali żadnych interwencji. Jak nas poinformował dyżurny operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Szczecinku, noc minęła spokojnie. Nieco więcej pracy miała policja – w weekend na drogach doszło do dwóch kolizji, zatrzymano również dwie osoby kierujące pojazdem pod wpływem alkoholu. Zima nie zaskoczyła również kolejarzy. Wszystkie pociągi kursują zgodnie z planem, choć podróżni muszą się liczyć z ewentualnymi, drobnymi opóźnieniami.
(t)

Zima przyszła z ostrzeżeniem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com