:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C całkowite zachmurzenie

Zimno? Ogrzej się mądrze i ekonomicznie.

Każdy przyszły i obecny właściciel domku jednorodzinnego musi zmierzyć się z problemem wyboru najbardziej ekonomicznego, ale przy tym w miarę ekologicznego rodzaju ogrzewania swojej posiadłości. Jedną z bardziej kuszących opcji wydaje się zakup pieca na ekogroszek. Czy rzeczywiście jest to opłacalne i naprawdę warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Ekogroszek jest paliwem stałym, kruszonym lub odsianym z węgla kamiennego bądź brunatnego. W związku z tym, że spełnia wygórowane normy Unii Europejskiej w zakresie zawartości siarki oraz wytwarzanego w procesie spalania popiołu, to ogrzewanie ekogroszkiem opłaca się poważnie rozważyć. Trzeba jednak zauważyć, że niekoniecznie wszyscy są zwolennikami takiego rozwiązania. Dlaczego?

• Początkowe koszty inwestycji

Niektórych trochę przerażają koszty związane z zakupem dobrej jakości kotła retortowego. Wydatek rzędu 8-12 tys. zł z pewnością nie jest mały, jednak nie warto w tym względzie oszczędzać. Tylko rzeczywiście wydajny i odpowiedni kocioł zagwarantuje bezproblemową oraz oszczędną eksploatację. Owszem, zdarzają się piece poniżej 5 tys. zł, ale taki wybór może rodzić pewne niebezpieczeństwa, nawet w kwestiach zachowania stosownych norm emisyjnych procesu spalania.

• Awaryjność

Kotły na ekogroszek charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, szczególnie w porównaniu ze zwykłym piecem węglowym. Może to rodzić obawy związane z nadmierną awaryjnością rozmaitych automatycznych, a przy tym czułych mechanizmów, jednak ponownie należy zwrócić uwagę na jakość, a nie cenę kotła, a przede wszystkim ściśle przestrzegać instrukcji obsługi.
Jak się okazuje, większość kłopotów z urządzeniami tego typu wynika z niewłaściwego użytkowania. Jednym z ważnych elementów będzie stosowanie odpowiedniego ekogroszku, a więc unikanie podejrzanie tanich ofert, które z reguły oznaczają późniejsze problemy w procesie spalania. Ekogroszek złej jakości, będący tak naprawdę miałem węglowym z lepiszczem, może powodować zapychanie się kotła z powodu nadmiaru popiołu, a to zawsze kończy się mniej lub bardziej poważnymi komplikacjami. Dobrej jakości paliwo zapewnia też węgiel z Polski, a nie jego mocno zanieczyszczone odpowiedniki z Chin.

• Konieczność regularnego czyszczenia

Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę na potrzebę systematycznego czyszczenia pieca, jednak nie wydaje się, aby to było rzeczywiście aż taką trudnością. Przecież większość urządzeń domowych wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, aby cieszyć się ich długim czasem eksploatowania.

Jakie zalety ma ogrzewanie ekogroszkiem?

• Oszczędności

Ekogroszek jest stosunkowo niedrogim paliwem w porównaniu do węgla kamiennego, gazu czy też energii elektrycznej, więc łatwo o oszczędności na co dzień. W każdym razie początkowe wydatki na kocioł powinny się w miarę szybko zwrócić.

• Mniejsze zanieczyszczenie powietrza

Ogrzewanie ekogroszkiem okazuje się całkiem rozsądnym wyborem ze względu na korzyści dla środowiska naturalnego, ponieważ kocioł emituje znacznie mniej niezdrowych tlenków siarki, furanów czy dioksyn i wytwarza minimalne ilości pyłów. Cały proces spalania spełnia wszelkie normy Unii Europejskiej, co jest naprawdę niezwykle ważne w kontekście alarmujących opinii dotyczących jakości powietrza w naszym kraju.

• Komfort cieplny

Ten rodzaj ogrzewania gwarantuje odpowiednią temperaturę w całym domu. Ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością, więc jest nie tylko bardzo wydajny, ale przede wszystkim daje przyjemne ciepło. Jeżeli piec mamy właściwie wyregulowany, to nie trzeba się praktycznie niczym przejmować, ponieważ proces ogrzewania automatycznie się realizuje.

• Możliwość spalania innego rodzaju paliwa

Warto też pamiętać, że wiele pieców przeznaczonych do spalania ekogroszku zapewnia również ewentualne wykorzystanie innych rodzajów paliwa, co niekiedy bywa bardzo pomocne.

Konsultacja: KInvestments.pl - sprzedaż węgla

Zimno? Ogrzej się mądrze i ekonomicznie. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com