:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Temat Szczecinecki 27/06/2008 20:34

 

Do naszych czasów nie zachowały się żadne przekazy ikonograficzne dotyczące tego niezwykłego miejsca, jakim jest wzgórze Marientron (Tron Maryi). Dlatego proponuję uruchomienie własnej wyobraźni tym bardziej, że dzisiaj przylegający doń jeziorny brzeg, nie mówiąc już o wpadającym w tym miejscu Lipowym Potoku, wygląda zupełnie inaczej niż przed wiekami.  Dla orientacji wyjaśniam,  że trafić tutaj bardzo łatwo, wystarczy dojechać szóstką lub dwójką do pętli na ul. Szczecińskiej. Już z poziomu jezdni praktycznie o każdej porze roku mamy doskonały widok na szczyt wzgórza. Do celu prowadzą dwie dość strome ścieżki i trzecia, w miarę łagodna – to ta  od strony Świątek. Szczyt wzgórza i zbocza porośnięte są starymi drzewami. Część z nich w ostatnim czasie runęła od silnych wiatrów, część trzyma się nadal bardzo dobrze. O przeszłości tego miejsca świadczą zalegające tuż pod leśnym runem niezliczone ilości ceglanych ułomków. Do niedawna w miejscu, gdzie znajdował się klasztorny kościół, w niewielkim zagłębieniu terenu leżał sporej wielkości głaz pochodzący prawdopodobnie z fundamentu. Trzy lata temu został wywieziony na przeciwległy brzeg jeziora, na osiedle Zachód. Teraz stanowi podstawę pod figurę Matki Boskiej Zielnej, stojącej w miejscu poświęconym Marientronowi na szczecineckiej Kalwarii. Zacznijmy jednak od początku.
  

O Marientronie w turystycznych przewodnikach można zaleźć co najwyżej dyrdymały, które nie nadają się nawet na dobranockę. Tymczasem opustoszałe wzgórze zasługuje na wyjątkową uwagę. Powód jest jeden, ale za to bardzo ważny. To miejsce wiąże się z polską kartą historii tej ziemi. To właśnie tutaj przebywała i umarła księżna Elżbieta – córka Kazimierza Wielkiego.
    Przy tej okazji wypada więc kilka słów skreślić o naszym wielkim królu. Pierwszą żoną Kazimierza Wielkiego, który słynął z wyjątkowej słabości do niewiast, była pochodząca z Litwy  Aldona. Po przyjęciu chrztu dano jej imię Anna. Była, jak pisał o niej ksiądz kanonik Jan Długosz - kobietą uczciwą, z mężem zgodnie żyjącą. Anna zasłynęła również z miłosierdzia, siły fizycznej, a także niepohamowanej chęci do jazdy konnej i... muzyki. Podróżowała po kraju w asyście tabunu grajków - to taki średniowieczny odtwarzacz mp3. Długosz zapisał, że ... była tak oddana uciechom tańca i wesołości, iż gdziekolwiek konno lub na wozie się udawała, zawsze szli śpiewacy z harfami, bębnami, piszczałkami, pieśniami i różnymi melodiami, ku zgorszeniu dość wielu. Tego rodzaju zachowanie w średniowieczu uważano za gorszące – przynajmniej w mniemaniu duchownych.

marient1.jpg

  Mimo wielu zalet, mąż odnosił się do niej raczej z niechęcią. Kazimierz królem był wielkim, ale mężem i ojcem niewiele wartym. Całe życie uganiał się za spódnicami. Z tego dość nieszczęśliwego związku urodziła się najpierw w 1326 roku córka Elżbieta, a siedem lat później Kunegunda.

    26 maja 1339 roku Anna – Aldona umarła. W chwili jej śmierci Elżbieta miała dopiero 14 wiosen. Czterylata później Kazimierz – jak wspominałem kiepski ojciec, ale wielki polityk, wydał młodziutką Elżbietę za Bogusława V,  księcia szczecińskiego. Sławii, Kaszub, władcy Rugii. Związek ten miał zapewnić Polsce dostęp do ujścia Odry. Zaręczyny Elżbiety i Bogusława odbyły się dokładnie 23 lutego 1343, a bardzo uroczysty ślub 8 lipca tegoż roku w Krakowie lub Poznaniu – dokładnie nie wiadomo, bo racje pośród historyków są podzielone. Zaraz po ślubie młoda para udała się do Słupska. Stosunki pomiędzy królem a zięciem rychło się popsuły. Niemniej, kiedy po dwóch latach urodził się wnuk Kaźko, stał się ulubieńcem dziadka Kazimierza.
      Wiem, że tym dość długim wstępniakiem zanudziłem Czytelników, no bo cóż do tej historii ma zapadły kąt położony na skraju jeziora Trzesiecko? Ano ma.
    Otóż nowopoślubiony mąż Elżbiety był synem księcia Warcisława IV, założyciela miasta Newen Stietina, Nygen Stietina, Nova Scetina czy jak go tam wtedy zwano. To właśnie on, wraz ze swoimi braćmi Barnimem IV i  Warcisławem V, chcąc uczcić pamięć rodziców ufundował  2 lutego 1356 roku na świętej górze leżącej przy południowym krańcu jeziora Trzesiecko kościół z klasztorem. Augustianie, bo to oni przejęli opiekę nad tym miejscem, nazwali go Marientron (Tron Maryi) lub Maria Zell. 

W tym miejscu wypada przetoczyć tekst z XVI wiecznej „Kroniki Pomorza” Tomasza Kantzowa:

Następnie w roku 1356 Bogusław, Barnim i Warcisław, książęta pomorscy, jako że matka ich Elżbieta zmarła niedawno, zbudowali na jej pamiątkę klasztor Marientron po Nowym Szczecinem na jeziorem Trzesiecko i dali nań 50 łanów osiekowych, przez biskupa Jana kazali poświęcić i osadzili tam augustianów ze Stargardu, którzy to mnisi ludźmi byli zacnymi a uczonymi, jak to z niektórych ich pism widać oraz inwentarzy. Książęta zaś nakazali im, jako i wszystkim duchownym w kraju, szczerze Pana Boga naszego prosić, iżby łaskawie zarazę wielką uspokoić wreszcie raczył i oddalić, która lat kilka w całych szalała Niemczech, tylu zabierając ludzi, że niebawem ledwie trzecia część narodu została przy życiu.

   Dodać należy, że święta góra musiała być znana już od dawna. Podczas prac archeologicznych natknięto się na ślady wyrobów ceramicznych pochodzących z X wieku. Znaleziska wskazują, że mogła tutaj istnieć osada lub, co jest bardzo prawdopodobne, pogańskie miejsce kultu.
   Augustianie byli jednym z najstarszych zgromadzeń zakonnych. Jego początki sięgają ok. 430 roku, kiedy zaczęły się organizować pierwsze wspólnoty eremickie. Ich głównym celem była działalność duszpasterska i misyjna, przyczynili się również do przybliżenia wiernym nowych form, jak choćby szczególnego nabożeństwa do Matki Bożej.
   Uposażenie klasztoru Marientron nie było zbyt bogate. Mnichom przyznano 50 łanów osiekowych (ok. 750. hektarów) ziemi obejmującej obszar dzisiejszego Lasu Klasztornego (stąd jego nazwa), a także pole nazwane przez kronikarzy Burgwallem – dzisiaj w tym miejscu wznosi się wieża widokowa. Zakonowi pozwolono również na łowienie ryb w pobliskich jeziorach, oraz na prowadzenie młyna na płynącym u stóp klasztoru Lipowym Potoku. Rzeczka istnieje do dzisiaj, wprawdzie czasami przypomina raczej kanał, ale nadal łączy, tak jak przed wiekami, jezioro Trzesiecko z jeziorem Lipno.

  Jeszcze w tym samym roku, w którym synowie założyciela miasta podpisywali akt fundacyjny, wybudowano kościół z klasztorem. W jego murach zamieszkało w sumie 12. mnichów z przeorem, a także kilku świeckich braci.

    W wyniku prowadzonych tutaj w latach sześćdziesiątych prac archeologicznych ustalono, że cała zabudowa musiała obejmować obszar o wymiarach 25 na 45 metrów. Na podstawie śladów po fundamentach ustalono, że kościół miał zaledwie 10 na 10 metrów. Budowla była orientowana, to znaczy, że jego prezbiterium znajdowało się od strony wschodniej. Ściany wykonano z kamieni i cegły. Dodajmy jeszcze, że zgodnie z regułą zakonną świątynia pozbawiona była wieży, być może miała jedynie niewielką sygnaturkę. Bezpośrednio do niej przylegała zabudowa gospodarcza oraz cele mnichów, a także kuchnia, refektarz, izba chorych i pokoje gościnne.
   Już poza klasztornymi murami po zachodniej stronie wzgórza (od strony dzisiejszego gospodarstwa) rozpościerał się zakonny cmentarz. Kilkadziesiąt metrów dalej, w niewielkiej kotlince znajdował się - i co ważne,  jest do dzisiaj – Święty Staw, z którego wypływa strumień (Święty Potok) zasilający wody jeziora Trzesiecko.

 

MArientron.jpg

   Wkrótce do nowowybudowanego klasztoru przybyła księżna Elżbieta wraz ze swoją szwagierką Zofią. Obie uciekały od szalejącej w latach 1356 – 1361 czarnej ospy. Zaszyły się tutaj w odludnym i zarazem świętym

miejscu. W 1361 roku, mając zaledwie 35 lat (dodajmy, że  w  średniowieczu nie był to już młody wiek) Elżbieta zmarła i została pochowana w tutejszym kościele. Trzy lata potem śmierć zabrała również jej szwagierkę.
   Z kroniki Kanzowa: Kolejnego roku 1361 zmarła małżonka księcia Bogusława, Elżbieta, córka króla polskiego Kazimierza, i wedle swego życzenia w Marientronie pod Nowym Szczecinem ją pogrzebano.
  Dalej czytamy: W rok potem zmarła na morowe powietrze Zofia, małżonka księcia Barnima pomorskiego i wołogoskiego, pani z Wenden, i zgodnie z wolą swoją obok szwagierki swej Elżbiety małżonki  księcia Bogusława na Marientronie została pogrzebana.
 Podczas prac archeologicznych nie natrafiono jednak na groby obu księżniczek. Być może dlatego, że badania robione bardzo pobieżnie. W każdym razie zagadka do dzisiaj czeka na rozwiązanie.
   Legenda mówi o tym, że każdej wigilijnej, bezwietrznej nocy na szczycie wzgórza pojawia się duch księżnej Elżbiety. Klucząc pomiędzy drzewami zatrzymuje się w miejscu, gdzie wznosiła się skromniutka świątynia. Można wówczas usłyszeć ni to skargę, ni to modlitwę. Potem zwiewna postać spływa stromym zboczem do Świętego Potoku i tam znika.
   O dalszych losach klasztornego wzgórza w następnym wydaniu.
                                

Jerzy Gasiul

Reklama

Znane - nieznane: Wzgórze Marientron komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"