:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Znikająca hałda Kronospanu budzi zastrzeżenia ekologów. Firma odpowiada

Aktualności, Znikająca hałda Kronospanu budzi zastrzeżenia ekologów Firma odpowiada - zdjęcie, fotografia
Temat Szczecinecki 04/11/2015 15:49

W środę, 4 listopada Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra zwołało kolejną konferencję prasową. Impulsem do jej zorganizowania były nowe informacje dotyczące przyjazdu na teren firmy Kronospan następnych transportów zawierających tony odpadów z Europy Zachodniej (więcej informacji na ten temat w artykule „Do Szczecinka jedzie ogromna ilość odpadów” http://temat.net/aktualnosci/23269/Do-Szczecinka-jedzie-ogromna-ilosc-odpadow). Spotkanie było także okazją do wyrażenia wątpliwości przez działaczy stowarzyszenia co do dalszych losów kolejnych odpadów, które już wkrótce trafią nad Trzesiecko. 

Ich niepokój budzi przede wszystkim to, że obecnie firma Kronospan nie radzi sobie nawet ze swoimi własnymi odpadami. 

- Zakład, jak możemy wyczytać z protokołów pokontrolnych Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, ma sam problemy ze swoimi odpadami i nas bardzo interesują te odpady, które zostały zlokalizowane na hałdzie – mówi Joanna Pawłowicz, przewodnicząca SIS Terra. – W związku z tym wystosowaliśmy pismo do zarządu firmy z pytaniem co dzieje się z tymi odpadami.

- Znamy tę hałdę i wszyscy wiemy, że to jest hałda, co do której WiOŚ sam stwierdził, że nie należy jej otwierać. Ona została otworzona i już ¾ tej hałdy praktycznie zniknęło – dodaje Jacek Pawłowicz, działacz stowarzyszenia i zarazem radny Rady Miasta. - Doszły do nas informacje, że jest ona wywożona na ul. Leśną i tam jest rozsypywana. Wysłaliśmy pismo do firmy Kronospan, gdzie spytaliśmy się wprost, czy to jest prawda, że ta toksyczna hałda jest rozsypywana w okolicy. 

Dostaliśmy odpowiedź w której uprzejmie poinformowano nas, że zawartość hałdy mieszczącej się na terenie firmy Kronospan Szczecinek nie jest wykorzystywana do zasypywania żadnych terenów. 

Tak się złożyło, że zanim dostaliśmy tę odpowiedź, otrzymaliśmy też pewien materiał filmowy… 

Na ujawnionym przez organizatorów konferencji krótkim filmie widzimy, gdzie obecnie trafiają odpady składowane latami na hałdzie znajdującej się przy ul. Waryńskiego. Hałda ta od jakiegoś czasu sukcesywnie się zmniejsza. Jednak – jak możemy zaobserwować w materiale filmowym – wcale nie „odjeżdża” daleko. Ciężarówki przewożące zawartość hałdy jadą zaledwie… kilkaset metrów dalej, gdzie przy ul. Leśnej ich zawartość jest zwyczajnie rozsypywana na okolicznych terenach. 

- Jak widzimy przy hałdzie stoi samochód ciężarowy i materiał z hałdy jest ładowany na ciężarówkę. Widać to bezsprzecznie. Widzimy, że ciężarówka rusza na teren ul. Leśnej i za chwilę ta ciężarówka będzie wysypywała tu zawartość hałdy.

- Przy tej hałdzie cały czas coś jest robione – kontynuuje Jacek Pawłowicz. - Na ostatniej sesji rady Miasta, kiedy pojawił się temat hałdy, burmistrz zaczął wszystkich przekonywać, ze odpady z hałdy są wywożone do elektrowni Pątnów. Na filmie ewidentnie widzimy, ze odpady z hałdy są wysypywane przy ul. Leśnej. Te tereny przy ul. Leśnej nie są elektrownia Pątnów, a mieszkańcy Szczecinka nie są ciemną masą, która przyjmie takie gnioty informacyjne, które do nas docierają. Tak dalej być nie może…

Organizatorzy konferencji zapewniali, że nie pozwolą na dalsze tego typu działania i podejmą wszystkie niezbędne kroki, aby zapobiec "dalszym szkodliwym dla mieszkańców działaniom Kronospanu". (mg)

Odpowiedź Kronospanu, nadesłana przez Biuro Prasowe:

Ze zdumieniem dowiadujemy się o doniesieniach prasowych, że znikająca hałda Kronospanu budzi zastrzeżenia rodzimych ekologów. Chyba, że podejść do świetnie wyreżyserowanego scenariusza i reżyserii działaczy Inicjatywy Społecznej w myśl popularnej w niektórych kręgach zasady "jestem za, a nawet przeciw".

W naszym przypadku znaczyłoby to, że wpierw należy głośno nawoływać do likwidacji hałdy, a gdy zostaje ona likwidowana, działanie to należy czym prędzej kontestować, strasząc, że nie wolno, jakim prawem, etc.

Nasuwa się nieodparcie analogia do czasów socrealizmu, gdzie należało pielęgnować biedę i nie dopuścić do bogacenia się społeczeństwa, bo przecież w programie partii była pomoc najbiedniejszym. Bo gdyby zabrakłoby biednych, to partia nie miałaby przecież racji bytu.

Wracając do faktów: to, co Terra nazywa odpadem, jest faktycznie biomasą i jako, notabene, cenny surowiec, przedstawia realną wartość monetarną. A nikomu nie trzeba tłumaczyć, że absurdem byłoby zakopywanie bilonu w ziemi.

Chociaż film, pokazany przez aktywistów, jest rewelacyjny i faktycznie można odnieść wrażenie, że nad Trzesieckiem jest właśnie przewożony i ukrywany "złoty pociąg". Ciekawym i intrygującym jest też rewelacja, skąd wzięła się ogromna dziura, w której cenne materiały są właśnie ukrywane. I że skoro taka dziura gdzieś była, to dlaczego decydenci od razu tej hałdy w niej nie ulokowali. Na te pytania autorzy (na razie) nie odpowiadają, bo przecież inaczej nie byłoby dalszego ciągu opowieści. Sprawdzić przy okazji należałoby, czy naloty dronem nad zakładem przemysłowym i miastem były zorganizowane legalnie i czy nie stwarzały świadomego zagrożenia.

Na pewno nie można oprzeć się wrażeniu, że aktywiści straszą opowieściami rodem znad Loch Ness, naszym zdaniem po to, by uzyskać mandat do zrobienia porządku, nie oferując w zamian tak naprawdę nic, a już na pewno ani żadnego rozsądnego programu działań, ani też nie tworząc choć jednego miejsca pracy, obdarowując za to hojnie "czystym powietrzem", które ani ich nic nie kosztuje, ani nie jest ich własnością.

Od organizacji ekologicznej oczekiwalibyśmy realnych działań: popierania segregacji odpadów, promocji zrównoważonej gospodarki leśnej, na której swój byt opiera 60% społeczeństwa w naszym regionie, działań w zakresie ograniczenia niskiej emisji, wykorzystania środków unijnych na ochronę środowiska, ograniczenia uciążliwości motoryzacyjnej, współpracy z firmami i samorządami przy tworzeniu działań, mogących poprawić warunki i komfort życia mieszkańców, edukację ekologiczną, komercyjną (lub jeśli wolą - społeczną), organizację punktów zbiórki drewna poużytkowego, co mogłoby mieć realny wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej i poziom życia mieszkańców.

A jeżeli już takich działań nie ma, to byłoby dobrze, gdyby chociaż nie przeszkadzali i nie naruszali dobrego imienia szczecineckiej firmy, będącej filarem przemysłu w regionie.

O dronach, zastraszaniu społeczeństwa i pohukiwaniach radykałów lepiej poczytać sobie przy okazji doniesień syryjskich, natomiast w kraju lepiej zająć się pracą i rodziną, szukając nie różnic, a wspólnych interesów.

Podsumowując: Informujemy, że biomasa z hałdy z całą pewnością nie jest wykorzystywana do zasypywania dołów na terenach, należących do spółek Kronospan. Natomiast w celu wyrównywania terenu przemysłowego przy ul. Leśnej prowadzona jest niwelacja tych działek z wykorzystaniem czystej ziemi.

Pozyskiwany grunt poddawany jest okresowym badaniom, wykonywanym przez niezależne laboratorium. Przeprowadzone analizy wykazały, iż jest on wolny od zanieczyszczeń i spełnia kryteria, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska, co pozwala na wykorzystanie go również w celu niwelacji terenu.

Biuro prasowe Kronospan

 

Reklama

Znikająca hałda Kronospanu budzi zastrzeżenia ekologów. Firma odpowiada komentarze opinie

  • Kormoran - niezalogowany 2015-11-05 11:31:35

    Taki jest niestety kapitalizm którego  wyższość była  wychwalana w czasach PRL-u i który sami sobie zafundowaliśmy.Teraz widać że  jak nasz opszukiwano i pomagano obalić komune aby zrobic z polski wysypisko smieci i rezeerwat taniej  taniej siły roboczej.  

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"