:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C całkowite zachmurzenie

Zniżki OC - co trzeba wiedzieć?

Porady, Zniżki trzeba wiedzieć - zdjęcie, fotografia

Dotychczasowy przebieg historii ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy szacowaniu składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej komunikacyjne biorą pod uwagę wiele kryteriów, ale najbardziej istotny jest przebieg historii ubezpieczenia oraz doświadczenie kierowcy w kierowaniu pojazdami mechanicznymi. Jeśli przez wiele lat dana osoba jeździła bezszkodowo, co oznacza, że z jej ubezpieczenia nie były wypłacane żadne świadczenia dla poszkodowanych przez nią osób w ruchu drogowym, a dodatkowo ma co najmniej kilka lat prawo jazdy, może liczyć na wysokie zniżki na OC.

Każda kolizja na „koncie” kierowcy spowoduje utratę przez niego części zniżek na ubezpieczenie OC, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe zaczyna postrzegać kierowcę, jako coraz bardziej ryzykownego. Dlatego jego ubezpieczenie musi więcej kosztować niż w przypadku właściciela pojazdu, który jeździ niezmiennie bardzo ostrożnie i nie spowodował w ciągu kilku ostatnich lat żadnego wypadku.

Jak naliczane są zniżki na OC?

Oblicz ceny OC w porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych, a przekonasz się, że ubezpieczyciele mogą stosować inne kryteria naliczania zniżek na OC oraz inna będzie ich maksymalna wysokość.

Przy udzielaniu zniżek OC dla kierowców towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przyjmować odmienny system naliczania zniżek, tzw. system bonus malus. Zwykle jednak za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciel przyznaje kierowcy bonus w wysokości co najmniej 10 proc. W firmie ubezpieczeniowej MTU po pierwszym roku bezszkodowej jazdy kierowca uzyskuje 20 proc. zniżki, a w Aviva po 3 latach kierowca będzie miał zaledwie 40 proc. zniżki, a po 4. roku - 45 proc. zniżki.

W większości firm oferujących polisy OC maksymalnie można uzyskać do 60 proc. zniżek, ale np. w Proamie obowiązuje zniżka na poziomie 70 proc., a w Uniqa - 80 proc.

Ciekawostka

Do 1 stycznia 2004 roku w Polsce obowiązywał system bonus malus oparty w każdej firmie ubezpieczeniowej na Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000 roku. Określało ono maksymalną zniżkę na wysokość 60% oraz maksymalną zwyżkę na 160%.

Pomimo faktu, że ubezpieczyciele zobowiązani są na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, do oferowania takiego samego zakresu ochrony ubezpieczeniowej w polisach komunikacyjnych OC, to ich cena jest kwestią ustalaną indywidualnie dla każdego klienta. Ubezpieczyciele mogą przyjąć dowolny system naliczania zniżek i akceptować bądź nie, zniżki przeniesione przez klienta z innego towarzystwa ubezpieczeniowego, które dotychczas wypracował.

Szczegółowe informacje na temat zniżek można znaleźć pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/

Zniżki OC - co trzeba wiedzieć? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com