:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C słabe opady deszczu

Zostać biznesmenem?

Tydzień od 14 do 20 listopada dedykowany był przedsiębiorczości. To dobrze, że jesteśmy uważni na różnorodne postawy, jakie prezentujemy innym. Indagowani gimnazjaliści z Łubowa odpowiadali, że przedsiębiorca prowadzi działalność, potrafi myśleć jak się wzbogacić tj. potrafi w coś dobrze zainwestować i zarobić na tym, umie dobrze gospodarować pieniędzmi, ma pojęcie o tym, co robi, jest pracowity, cierpliwy i wytrwały w swoich celach, bo ten cel musi być. Ma ponadto wiedzę oraz inteligencję. Przedsiębiorca kojarzony jest z „szefem”, „biznesmenem”, który potrafi na wszystkim zarobić.

Dla dorosłych „osoba przedsiębiorcza” to ktoś zaradny, operatywny, kreatywny, gotowy do podejmowania ryzyka, ktoś, kto zrobi coś z niczego, coś tworzy. Ale to również człowiek, który daje pracę, przejmuje sprawy we własne ręce, robi to, co chce. Więc: prowadzi firmę, choć niekoniecznie musi być jej właścicielem, na pewno nie będzie to ktoś, kto pracuje „na państwowym”. Biznesmen musi umieć podejmować niepopularne decyzje, kierować ludźmi i współpracować z nimi, odpowiadać za firmę i pracowników. W polu odpowiedzialności mieści się również wiedza z zakresu prawa finansowego i kodeksu pracy. „Szef” musi się charakteryzować odwagą i samodzielnością w podejmowaniu decyzji. Ktoś mi powiedział, że Szef musi być ludzką osobą. Och, oczywiście można uzupełniać ten wizerunek, wzbogacać go, konkretyzować i uściślać, ale pozostawmy to. Przedsiębiorca ma swoje miejsce w naszej świadomości. Zrobiliśmy mu to miejsce i naszkicowaliśmy sylwetkę. Umiemy już wyodrębnić przedsiębiorcę spośród innych ról zawodowych. Co ważne, umie to młodzież gimnazjalna, nastolatki.

No tak, ale spostrzegawczość i refleksja to jedna sprawa. Druga równie ważna, to pytanie zadane sobie. Czy ja jestem przedsiębiorczy? Zarys umiejętności, szkielet predyspozycji i pożądanych cech charakteru? Talent, zdolności a może pasje, które są jak prosta droga prowadząca do celu? 

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna opracowała kolektywnie, pod kierunkiem dyrektor Doroty Patkowskiej, program pn. Dobry wybór drogą do kariery zawodowej, który objął klasy drugie i trzecie w gimnazjach szczecineckich oraz w powiecie. Docelowo w Program wejdą również uczniowie klas o rok wcześniejszych. Program  obejmuje kilkanaście tematów i skupia się także na kwestii tu omawianej: na jednej z kluczowych kompetencji, jaką jest przedsiębiorczość. Aktywny uczeń wykorzysta te zajęcia prowadzone przez doradców zawodowych, żeby się zorientować, odpowiedzieć sobie na postawione pytanie. Jasne jest, że nie dla każdego ucznia pozycja zawodowa i społeczna przedsiębiorcy jest atrakcyjna. Preferuje inne wybory albo jeszcze nie podjął decyzji. Warto jednak podkreślić, że wymienione wyżej charakterystyki dotyczą również ludzi dobrze radzących sobie w rzeczywistości. Może warto dbać, pielęgnować i utrwalać w sobie to, co sprawia, że dobrze się czuję wśród innych, a innym też jest ze mną nienajgorzej.

Małgorzata Kotwa

Składam szczególne podziękowania uczniom klasy III z Gimnazjum w Łubowie za współpracę. Bez nich artykuł ten mógłby nie powstać.  


Zostać biznesmenem? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com