:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Zostań starszym rodzeństwem

temat.net: archiwum, Zostań starszym rodzeństwem - zdjęcie, fotografia

Już po raz 23. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczecinku rozpoczyna się nabór wolontariuszy do programu "Starszy Brat - Starsza Siostra". Tak jak w latach poprzednich, koordynatorzy projektu odwiedzają szczecineckie szkoły, aby przybliżyć młodzieży ideę niesienia pomocy młodszym kolegom. W poniedziałek, 7 października o godzinie 16.30 w budynku MOPS odbędzie się spotkanie organizacyjne. Wszyscy chętni do przyłączenia się do projektu – oczywiście mile widziani.

Na czym polega uczestnictwo w programie „Starszy Brat – Starsza Siostra” i kto może wziąć w nim udział? Program „Starszy Brat – Starsza Siostra” to, mówiąc krótko, możliwość stworzenia przyjacielskiej więzi, relacji z dzieckiem. Wolontariusz spotyka się co tydzień przez cały rok szkolny ze swoim podopiecznym. - Podczas tych spotkań wolontariusze odrabiają razem z dziećmi lekcje, chodzą na spacery, do kina, grają w piłkę albo rozmawiają. Po prostu spędzają wspólnie czas – wyjaśnia Małgorzata Jabłońska z MOPS w Szczecinku. - Uczestnicy programu pokazują dzieciom z rodzin, które potrzebują wsparcia, że świat może być naprawdę ciekawy i że warto rozwijać swoje zainteresowania. Wolontariusze pomagają dzieciom, a także podnoszą ich poczucie wartości. Ponadto w ramach programu organizowane są comiesięczne wspólne spotkania integracyjne, warsztaty czy grupy wsparcia.

Jak wyjawiła nasza rozmówczyni, aby przyłączyć się do programu, trzeba mieć ukończone 16 lat i czyste konto jeśli chodzi o konflikty z prawem. Trzeba także chcieć być przykładem dla młodego człowieka. 

- Jak dotąd co roku w projekcie bierze udział około 30 osób – dodaje Małgorzata Jabłońska. - Za każdym razem liczymy jednak na wsparcie nowych wolontariuszy, ponieważ czas płynie nieubłaganie i niektórzy ze względu na to, że np. kończą już naukę w szkole w Szczecinku, muszą się z nami pożegnać. 

 

Przypomnijmy. Pomysł na projekt "Starszy Brat - Starsza Siostra" narodził się w 1991 roku, kiedy dyrektorką ośrodka była Wiesława Dudzińska-Stankiewicz. Koncepcję przywiozła do Szczecinka z Izraela Noa Livne - wykładowca pracy socjalnej na Uniwersytecie Ben Gurion w Beer Sheva, kierownik oraz twórca wielu ośrodków pomocy w Izraelu. Początkowo projekt rozwijał się powoli. Mimo wielu trudności organizacyjnych i kadrowych, zyskał jednak uznanie pracowników ośrodka, ale przede wszystkim - dzieci i młodzieży. (zet)

Zostań starszym rodzeństwem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com