:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?PILNE

Żył i tworzył w Szczecinku. Wiesław Adamski ma już swoją tablicę pamiątkową

Żył i tworzył w Szczecinku. Wiesław Adamski ma już swoją tablicę pamiątkową
06/10/2018 14:20

Nie w sierpniu, jak pierwotnie zapowiadano, a dopiero teraz w sobotę 6 października, w niezwykle kameralnych warunkach, na kamienicy pod siódemką została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona Wiesławowi Adamskiemu. Białą szarfę z różą zdjęła Agnieszka Thomassen w towarzystwie swojej mamy Barbary Wiśniewskiej oraz męża Johanesa. 

 

Jak wcześniej poinformowała nas p. Agnieszka, pomysł umieszczenia na ścianie tablicy powstał po śmierci artysty 10 lutego 2017 r. - Kiedy jeszcze stałam z moją mamą nad nagrobkiem wujka, w wielkim żalu i bólu (…) Mówiłyśmy mu, że się nim zaopiekujemy, postawimy kamień na nagrobku, stworzymy płytę na ścianie budynku, w którym mieszkał. Ból po stracie tego bliskiego nam człowieka był ogromny, nie do zniesienia.

Obiecałyśmy mu, że damy mu „nowe życie”, nie pozwolimy na to, żeby pamięć o zaginęła.

- Ostatecznie pozostawiłam inwencję twórczą na wykonanie kamienia na nagrobku wujka  panu Jarosławowi Kujawie. Wykonanie tablicy pamiątkowej na fasadzie budynku,  w którym mieszkał wuj-zaproponowałam artyście- rzeźbiarzowi Stanisławowi Biżka. Podeszłam do tych projektów z myślą, że podstawą sukcesu jest zaufanie do artysty. 

Skąd na tablicy data 10.02.2018?

- Pierwotnie odsłonięcie tablicy miało się odbyć w pierwszą rocznicę śmierci Adamskiego, w dniu 10.02.2018 r. zaraz po wystawie, którą zorganizowałam wspólnie z Muzeum Regionalnym w Szczecinku, „In Memoriam”. Dopiero teraz jednak możliwa jest realizacja tego przedsięwzięcia. 

 - Poprzeczka wisiała o wiele wyżej, niż się spodziewałam. Otrzymałam wszystkie - jak wówczas myślałam – podpisy od współlokatorów w kamienicy, w której mieszkał artysta. Okazało się, że w budynku istnieje więcej współwłaścicieli i nie posiadamy zarządcy. Musiałam poszukiwać nawet te osoby i instytucje, które posiadają w kamienicy tylko 0,3 % udziałów. Do samych Świąt Bożego Narodzenia zbierałam podpisy, poszukiwałam osób za granicami kraju, ktoś był w szpitalu. Na same święta miałam wrażenie, że już wszystko osiągnęłam. Niestety. Dowiedziałam się o nieszczęśliwym odejściu naszej ukochanej sąsiadki w budynku. Cały proces utknął w miejscu na jakiś czas. Chociaż rozumiałam sytuację, to czasami miałam wrażenie, że zmagam się z jakąś niepokorną, mitologiczną hydrą o wielu głowach - tyle mi się nazbierało różnych zadań do wykonania! Wszystko przesunęło się mocno w czasie, nie z mojej winy. Nie miałam wpływu na pewne wydarzenia. 

Jak powiedziała podczas osłonięcia Agnieszka Thomassen, powstanie tablicy było możliwe dzięki pomocy finansowej Stanisława Biżka, Marii i Henryka Gaszkowskich, Zbigniewa Klimowicza, Urszuli i Mirosława Kalembasów, Annie i Dariuszowi Kijewskim.   

Wiesław Adamski był artystą wielkiego formatu. Otrzymał niezliczoną ilość nagród i wyróżnień godnie promując nasze miasto. Swoje parce wystawiał w miastach całego świata, w miejscach o których inni artyści mogli tylko pomarzyć. Zostawił po sobie nie tylko bogaty dorobek artystyczny, ale także dla przyszłych pokoleń świadectwo naszego istnienia.  Jego działa sztuki są jak listy dla potomnych. 

Stojąc dzisiaj przed kamienicą, w której mieszkał Wiesław Adamski chciałabym, aby tablica nie tylko była uhonorowaniem artysty, ale też by stała się symbolem jego myśli przewodniej, którą uwidocznił w swoich dziełach. 

Głos zabrał także kandydujący na burmistrza Szczecinka Krzysztof Berezowski, poproszony o to przez organizatorów: O dzisiejszej uroczystości będzie wzmianka w zagranicznej prasie. Na całym świecie są ludzie, którzy pana Adamskiego bardzo doceniają, podziwiając jego dzieła w muzeach w Waszyngtonie oraz w Madrycie. W Szczecinku mamy kilka dzieł ze spuścizny pana Wiesława. 

- Po odejściu wujka do dzisiaj czuję się osierocona. Tęsknie za spotkaniami z tym wielkim mistrzem, pokornym człowiekiem i naszymi niekończącymi się rozmowami. Brakuje mi dzisiaj jego ciepła i wsparcia, gdyż był to naprawdę mądry człowiek. Adamski nie tylko znał się na sztuce, ale posiadał wiedzę w wielu dziedzinach życia. 

- Moim zadaniem jest podtrzymywanie dobrego imienia mojego wujka, opisywanie jego historii. Moim zadaniem jest też otwieranie okna na sztukę wujka. Z wielką przyjemnością staram się kontynuować przekaz Adamskiego na temat naszego życia i samego człowieka oraz dalej prowadzić dyskusję, którą on rozpoczął wiele lat temu w swoich dziełach sztuki.  Stworzyłam już dla artysty stronę internetową na Wikipedii w kilku językach. Chociaż napisałam jego biografię to cały czas poszukuję nowych informacji, dopisuję coś nowego i zapełniam niektóre, jeszcze puste karty jego życia. 

- Działalność na rzecz naszego szczecineckiego artysty jest często trudną pracą, bo wujek nigdy nic nie katalogował i pozostawił po sobie artystyczny bałagan. Jednocześnie praca na jego rzecz jest wielkim przywilejem. Czuję się czasami jak poszukiwacz i odkrywca, bo przeglądając jego niezwykle bogaty dorobek ciągle odkrywam coś nowego, co mnie zaskakuje. To są najprzyjemniejsze chwile w mojej działalności dla artysty. Te chwile przypominają mi, jak ważna jest moja praca i świadczą o tym, że mój trud się opłaca. (jg)

 

Reklama

wiesław adamski tablica szczecinek odsłonięcie - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-10-06 16:19:52

  Wspaniały człowiek powinniśmy chwalić się nim nawet pomnikiem patrz nasz amator astronom krawiec Giedrys

 • gość 2018-10-06 18:35:43

  Brawo Pani Agnieszka. Stosowny duży podpis pod tablicą a w rozmowie Tematem tyle łez. Nie jest Pani sama. Jest mąż, mamusia i dziedzictwo po Wujku.

 • gość 2018-10-07 15:37:38

  Brawo, że w Szczecinku są ludzie, którzy potrafią wbrew wszystkiemu pielęgnować kulturę i pamięć o znanych i docenianych poza Szczecinkiem mieszkańcach naszego miasta.

 • Agnieszka Thoma - niezalogowany 2018-10-08 07:24:15

  Dziękuję bardzo za miłe słowa od gości i za okazane wsparcie. Aż mi się łezka w oku kreci kiedy inni doceniają moją ciężką pracę. Pan Biżek bardzo chciał, żeby moje imię zaistniało na tablicy (pomimo mojego sprzeciwu) bo słyszał na mój temat wiele historii i opowiadań ze strony mojego wujka Adamskiego. Wujek kochał mnie jak ojciec i się mną chwalił – czym mnie często trochę onieśmielał. Podpis na tablicy bardzo dokładnie oddaje nasze relacje z wujkiem. Proces przygotowań do odsłonięcia płyty upamiętniającej artystę był długi i pełen wybojów ale ciepłe słowa, które na co dzień otrzymuję od innych ludzi zarówno w Szczecinku jak i spoza naszego miasta przez telefon lub drogą e-mailową, dodają mi wiatru w skrzydła! Dziękuję WSZYSTKIM za WASZĄ obecność w moim i w artysty życiu. Wspólnie tworzymy nasza historię! Agnieszka Thomassen

 • Gość - niezalogowany 2018-10-08 13:58:14

  Brawo dla pani Agnieszki!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

SYNDYK sprzeda mieszkanie w

Syndyk masy upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości lokalowej w Szczecinku przy ulicy Polnej 20/1. Lokal 2-pokojowy o powierzchni..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

PRZYJMĘ DO PRACY Pracownik

Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych. Praca w Szczecinku. Dobre warunki wynagrodzeniowe.


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy magazynowi

Work Balance jest agencją z doświadczeniem, która specjalizuje się w usługach z zakresu leasingu pracowniczego (inaczej leasingu personalnego)...


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"