:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Żył i tworzył w Szczecinku. Wiesław Adamski ma już swoją tablicę pamiątkową

Żył i tworzył w Szczecinku. Wiesław Adamski ma już swoją tablicę pamiątkową
Temat Szczecinecki 06/10/2018 14:20

Nie w sierpniu, jak pierwotnie zapowiadano, a dopiero teraz w sobotę 6 października, w niezwykle kameralnych warunkach, na kamienicy pod siódemką została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona Wiesławowi Adamskiemu. Białą szarfę z różą zdjęła Agnieszka Thomassen w towarzystwie swojej mamy Barbary Wiśniewskiej oraz męża Johanesa. 

 

Jak wcześniej poinformowała nas p. Agnieszka, pomysł umieszczenia na ścianie tablicy powstał po śmierci artysty 10 lutego 2017 r. - Kiedy jeszcze stałam z moją mamą nad nagrobkiem wujka, w wielkim żalu i bólu (…) Mówiłyśmy mu, że się nim zaopiekujemy, postawimy kamień na nagrobku, stworzymy płytę na ścianie budynku, w którym mieszkał. Ból po stracie tego bliskiego nam człowieka był ogromny, nie do zniesienia.

Obiecałyśmy mu, że damy mu „nowe życie”, nie pozwolimy na to, żeby pamięć o zaginęła.

- Ostatecznie pozostawiłam inwencję twórczą na wykonanie kamienia na nagrobku wujka  panu Jarosławowi Kujawie. Wykonanie tablicy pamiątkowej na fasadzie budynku,  w którym mieszkał wuj-zaproponowałam artyście- rzeźbiarzowi Stanisławowi Biżka. Podeszłam do tych projektów z myślą, że podstawą sukcesu jest zaufanie do artysty. 

Skąd na tablicy data 10.02.2018?

- Pierwotnie odsłonięcie tablicy miało się odbyć w pierwszą rocznicę śmierci Adamskiego, w dniu 10.02.2018 r. zaraz po wystawie, którą zorganizowałam wspólnie z Muzeum Regionalnym w Szczecinku, „In Memoriam”. Dopiero teraz jednak możliwa jest realizacja tego przedsięwzięcia. 

 - Poprzeczka wisiała o wiele wyżej, niż się spodziewałam. Otrzymałam wszystkie - jak wówczas myślałam – podpisy od współlokatorów w kamienicy, w której mieszkał artysta. Okazało się, że w budynku istnieje więcej współwłaścicieli i nie posiadamy zarządcy. Musiałam poszukiwać nawet te osoby i instytucje, które posiadają w kamienicy tylko 0,3 % udziałów. Do samych Świąt Bożego Narodzenia zbierałam podpisy, poszukiwałam osób za granicami kraju, ktoś był w szpitalu. Na same święta miałam wrażenie, że już wszystko osiągnęłam. Niestety. Dowiedziałam się o nieszczęśliwym odejściu naszej ukochanej sąsiadki w budynku. Cały proces utknął w miejscu na jakiś czas. Chociaż rozumiałam sytuację, to czasami miałam wrażenie, że zmagam się z jakąś niepokorną, mitologiczną hydrą o wielu głowach - tyle mi się nazbierało różnych zadań do wykonania! Wszystko przesunęło się mocno w czasie, nie z mojej winy. Nie miałam wpływu na pewne wydarzenia. 

Jak powiedziała podczas osłonięcia Agnieszka Thomassen, powstanie tablicy było możliwe dzięki pomocy finansowej Stanisława Biżka, Marii i Henryka Gaszkowskich, Zbigniewa Klimowicza, Urszuli i Mirosława Kalembasów, Annie i Dariuszowi Kijewskim.   

Wiesław Adamski był artystą wielkiego formatu. Otrzymał niezliczoną ilość nagród i wyróżnień godnie promując nasze miasto. Swoje parce wystawiał w miastach całego świata, w miejscach o których inni artyści mogli tylko pomarzyć. Zostawił po sobie nie tylko bogaty dorobek artystyczny, ale także dla przyszłych pokoleń świadectwo naszego istnienia.  Jego działa sztuki są jak listy dla potomnych. 

Stojąc dzisiaj przed kamienicą, w której mieszkał Wiesław Adamski chciałabym, aby tablica nie tylko była uhonorowaniem artysty, ale też by stała się symbolem jego myśli przewodniej, którą uwidocznił w swoich dziełach. 

Głos zabrał także kandydujący na burmistrza Szczecinka Krzysztof Berezowski, poproszony o to przez organizatorów: O dzisiejszej uroczystości będzie wzmianka w zagranicznej prasie. Na całym świecie są ludzie, którzy pana Adamskiego bardzo doceniają, podziwiając jego dzieła w muzeach w Waszyngtonie oraz w Madrycie. W Szczecinku mamy kilka dzieł ze spuścizny pana Wiesława. 

- Po odejściu wujka do dzisiaj czuję się osierocona. Tęsknie za spotkaniami z tym wielkim mistrzem, pokornym człowiekiem i naszymi niekończącymi się rozmowami. Brakuje mi dzisiaj jego ciepła i wsparcia, gdyż był to naprawdę mądry człowiek. Adamski nie tylko znał się na sztuce, ale posiadał wiedzę w wielu dziedzinach życia. 

- Moim zadaniem jest podtrzymywanie dobrego imienia mojego wujka, opisywanie jego historii. Moim zadaniem jest też otwieranie okna na sztukę wujka. Z wielką przyjemnością staram się kontynuować przekaz Adamskiego na temat naszego życia i samego człowieka oraz dalej prowadzić dyskusję, którą on rozpoczął wiele lat temu w swoich dziełach sztuki.  Stworzyłam już dla artysty stronę internetową na Wikipedii w kilku językach. Chociaż napisałam jego biografię to cały czas poszukuję nowych informacji, dopisuję coś nowego i zapełniam niektóre, jeszcze puste karty jego życia. 

- Działalność na rzecz naszego szczecineckiego artysty jest często trudną pracą, bo wujek nigdy nic nie katalogował i pozostawił po sobie artystyczny bałagan. Jednocześnie praca na jego rzecz jest wielkim przywilejem. Czuję się czasami jak poszukiwacz i odkrywca, bo przeglądając jego niezwykle bogaty dorobek ciągle odkrywam coś nowego, co mnie zaskakuje. To są najprzyjemniejsze chwile w mojej działalności dla artysty. Te chwile przypominają mi, jak ważna jest moja praca i świadczą o tym, że mój trud się opłaca. (jg)

 

Reklama

wiesław adamski tablica szczecinek odsłonięcie - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-10-06 16:19:52

  Wspaniały człowiek powinniśmy chwalić się nim nawet pomnikiem patrz nasz amator astronom krawiec Giedrys

 • gość 2018-10-06 18:35:43

  Brawo Pani Agnieszka. Stosowny duży podpis pod tablicą a w rozmowie Tematem tyle łez. Nie jest Pani sama. Jest mąż, mamusia i dziedzictwo po Wujku.

 • gość 2018-10-07 15:37:38

  Brawo, że w Szczecinku są ludzie, którzy potrafią wbrew wszystkiemu pielęgnować kulturę i pamięć o znanych i docenianych poza Szczecinkiem mieszkańcach naszego miasta.

 • Agnieszka Thoma - niezalogowany 2018-10-08 07:24:15

  Dziękuję bardzo za miłe słowa od gości i za okazane wsparcie. Aż mi się łezka w oku kreci kiedy inni doceniają moją ciężką pracę. Pan Biżek bardzo chciał, żeby moje imię zaistniało na tablicy (pomimo mojego sprzeciwu) bo słyszał na mój temat wiele historii i opowiadań ze strony mojego wujka Adamskiego. Wujek kochał mnie jak ojciec i się mną chwalił – czym mnie często trochę onieśmielał. Podpis na tablicy bardzo dokładnie oddaje nasze relacje z wujkiem. Proces przygotowań do odsłonięcia płyty upamiętniającej artystę był długi i pełen wybojów ale ciepłe słowa, które na co dzień otrzymuję od innych ludzi zarówno w Szczecinku jak i spoza naszego miasta przez telefon lub drogą e-mailową, dodają mi wiatru w skrzydła! Dziękuję WSZYSTKIM za WASZĄ obecność w moim i w artysty życiu. Wspólnie tworzymy nasza historię! Agnieszka Thomassen

 • Gość - niezalogowany 2018-10-08 13:58:14

  Brawo dla pani Agnieszki!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"